ROK SZKOLNY 2013/2014


Zakończenie roku szkolnego

Przyszedł czas, kiedy należało się rozstać z murami szkoły, nauczycielami i przyjaciółmi. Dla niektórych było to ostatnie spotkanie. Przed absolwentami gimnazjum rozpoczyna się nowy etap życia.

Mamy nadzieję, że dla wszystkich ten rok spędzony w murach naszej placówki zostanie na długo w pamięci. Życzymy aby wakacje, ten długo oczekiwany czas, dały wszystkim dużo radości, abyście bezpieczne z nich powrócili i abyście w pełni sił i młodzieńczej radości spotkali się 1 września.

 


Konkurs Poezji Obcojęzycznej

Uczennice gimnazjum: Kinga Rusinek i Alicja Jabłońska wzięły udział w III edycji Konkursu Poezji Obcojęzycznej organizowanym przez Zespół Szkół w Uniecku. Wynikiem są dwa zwycięstwa w kategorii język angielski oraz język rosyjski. Gratulujemy!!!


Finał XV Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej "Benedictus"

W dniu 23 maja 2014 roku w Zespole Szkół w Starym Gralewie na terenie parafii św. Małgorzaty w Gralewie odbył się finał XV Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej "Benedictus".

 

49 uczestników z gimnazjów z diecezji płockiej - zwycięzców etapu dekanalnego, sprawdziło swoją wiedzę z zakresu Starego Testamentu i jego bohaterów. Wśród finalistów znaleźli się uczniowie z dekanatów: m.in.: makowskiego, dobrzyńskiego na Wisłą, serockiego, przasnyskiego, rypińskiego.

Uczestnicy zmierzyli się najpierw z testem. Na podstawie wyników wyłoniono pięciu uczniów z największą punktacją. Finaliści musieli odpowiedzieć na zestaw trzech pytań o stopniowo wzrastającej skali trudności. Odpowiedzi uczniów oceniała komisja konkursowa z przewodniczącym ks. kan. dr. Andrzejem Krasińskim, dyrektorem wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej.

 

Pierwsze miejsce w "Benedictusie" zajął Michał Chojnowski z Gimnazjum w Gołyminie-Ośrodku (katecheta - ks. Marek Świgoński), drugie - Aleksandra Miksińska z Gimnazjum w Bogatem (katechetka - Joanna Kolasińska), trzecie - Maciej Bednarski z Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Płońsku (katecheta - Sławomir Kowalski).

 

W gronie ścisłych finalistów znaleźli się także: na miejscu czwartym - Karolina Rybak z Gimnazjum w Serocku (katecheta - ks. Piotr K. Muzyczyszyn) i na miejscu piątym - Natalia Kwiatkowska z Gimnazjum w Starych Pieścirogach (ks. Piotr Szulc).

 

W organizację konkursu z dużym zaangażowaniem włączyli się: Dyrektor Zespołu Szkół w Starym Gralewie Krzysztof Borkowski, proboszcz parafii w Gralewie ks. kan. Jan Piotrowski, a także wójt gminy Raciąż - Ryszard Giszczak.


Do jury zaproszona została m.in. przedstawicielka Delegatury w Ciechanowie Mazowieckiego Kuratora Oświaty w Warszawie - starszy wizytator Daniela Szczepkowska-Bluj oraz Biblista z Wyższego Seminarium Duchownego z Płocka - ks. Jarosław Kwiatkowski.

 

W przerwie uczniowie miejscowego gimnazjum przedstawili okolicznościową akademię na temat historii nabożeństwa majowego oraz Dnia Matki. W międzyczasie gospodarze częstowali gości ciastkami, kawą i herbatą. Dla wszystkich przewidziano także ciepły posiłek.

 

Opisanemu wydarzeniu towarzyszyła rodzinna i ciepła atmosfera, dzięki której stres związany z rywaliacją nie był aż tak wielki.


Kanonizacja Jana Pawła II / Święto Konstytucji 3 maja


Rekolekcje

W dniach 6-8.04.2014 w naszej parafii trwały rekolekcje wielkopostne. W poniedziałek i wtorek uczniowie naszej szkoły przygotowali część artystyczną, a następnie wszyscy udaliśmy się do kościoła na dalszą naukę.


Spotkanie z policjantem

19 marca uczniowie Zespołu Szkół uczestniczyli w spotkaniu ze starszym sierżantem Witoldem Domareckim, policjantem Komendy Policji w Raciążu. Spotkanie zostało podzielone na dwa bloki: dla klas IV-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum.

Celem spotkania uczniów z policjantem było zapoznanie młodzieży z ich prawami i obowiązkami. Poruszono tematykę związaną z odpowiedzialnością karną, jaką mogą ponieść nieletni za swoje czyny, jakie są konsekwencje nieodpowiedzialnego zachowania oraz omówiono zagrożenia jakie czyhają na młodzież w Internecie. Na koniec policjant zapoznał uczniów ze swoją pracą.

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali pogadanki sierżanta. Podczas spotkania mieliśmy także okazję do czynnego udziału w zajęciach poprzez możliwość zadawania pytań, na które prowadzący udzielał wyczerpujących odpowiedzi.


Dzień Kobiet

Na scenie tym razem wystąpili wyłącznie przedstawiciele płci męskiej o artystycznych uzdolnieniach. Uczniowie klasy trzeciej gimnazjum zaprezentowali trzy skecze przedstawiające perypetie kobiet i mężczyzn. Padło wiele sympatycznych i miłych dla kobiecych uszu słów oraz szczere, płynące z głębi serca życzenia kierowane do dziewcząt i kobiet całej szkolnej społeczności.


Żywa lekcja historii

5 lutego w naszej szkole zjawiła się grupa artystyczna "Rekonstrukto", która przybliżyła nam historię i obyczaje minionych wieków. Zapoznaliśmy się z ekwipunkiem i uzbrojeniem, dawnym prawem i narzędziami tortur oraz kulturą epoki. Niektórzy uczniowie mieli również możliwość osobistego zapoznania się z rekwizytami i strojem.


Dzień Babci i Dziadka / Choinka szkolna

25 stycznia w naszej szkole odbyła się Choinka szkolna połączona z Dniem Babci i Dziadka.


 

 

 

Świąt wypełnionych radością i miłością,
niosących spokój i odpoczynek,
Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia,
pełnego optymizmu, wiary, szczęścia i powodzenia.


Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy
Już 11 grudnia w Zespole Szkół w Starym Gralewie można było poczuć atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Na szkolnym korytarzu pojawiła się przepiękna dekoracja, na którą złożyły się prace konkursowe uczniów z terenu Gminy Raciąż.
Konkurs  Bożonarodzeniowy  na stałe wpisał się już w tradycję szkoły.  Cieszy się ogromną popularnością , o czym świadczy ilość dostarczonych prac.  Są one coraz bardziej pomysłowe i oryginalne.
W tym roku ogłoszono konkurs na najładniejszego pająka bożonarodzeniowego oraz choinkę.
Pająki związane z obrzędowością ludową wraz z innymi bożonarodzeniowymi tradycyjnymi dekoracjami: snopami zbóż, słomą i sianem, jabłkami, orzechami, szyszkami, gwiazdkami z papieru zdobiły polskie domy w czasach zanim zawitała do nich choinka. Pająki stanowiły symbol płodności i urodzaju oraz szczęścia w nowym roku. Pierwotnie wykonywane były z surowców dostępnych zimą: słomy, fasoli, grochu, włóczki, nici, piór, wydmuszek jaj i postrzępionego płótna. Od końca XIX w. zaczęto je dekorować kolorowymi ozdobami z bibuły i papieru w formie kwiatów, kul, gwiazdek, harmonijek, jeżyków i strzępiastych tasiemek.

    Pająki przybierały najróżniejsze formy i kształty:

  •     pająki krystaliczne - ażurowe graniastosłupy ze słomek;
  •     pająki kuliste -€“ patyczki wbijane w kuliste warzywa, np. burak albo seler;
  •     żyrandole €- przestrzenne formy z grochu, fasoli i słomek
  •     pająki tarczowe - z włóczki i ze słomy w kształcie cztero-, sześcio- i ośmiobocznych tarcz.


Wyniki konkursu w kategorii: pająk bożonarodzeniowy

    Szkoły podstawowe:
    Klasy IV - VI
    I miejce: Kucharska Weronika ZS Stare Gralewo
    II miejsce: Kobuszewski Mateusz ZS Koziebrody
    III miejsce: Wieczorkowska Daria ZS Stare Gralewo

    Gimnazja:
    I miejsce: Kucharski Patryk ZS Stare Gralewo
    II miejsce: Wieczorkowska Wiktoria ZS Stare Gralewo, Machciński Marek ZS Stare Gralewo
    III miejsce: Karwowski Kamil ZS Koziebrody

 

Wyniki konkursu w kategorii: choinka

    Szkoły podstawowe:
    Klasy I - III
    I  miejsce: Kobuszewska Aleksandra ZS Koziebrody Filia Kraszewo Gaczułty, Kurek Aleksandra ZS Unieck
    II miejsce: Jankowska Zuzanna ZS Stare Gralewo
    III miejsce: Leszczyński Jakub ZS Stare Gralewo, Kalinowska Blanka ZS Koziebrody

    Wyróżnienia: Leszczyńska Patrycja ZS Stare Gralewo, Sitkowska Natalia ZS Stare Gralewo


Udział uczniów ZS w Starym Gralewie w konkursie plastycznym "Jesienny pejzaż wsi"

Mazowieckie pejzaże mają w sobie urok, który na długo zapada w pamięć. Zaciszne lasy i łąki oraz wplecione między nie małe wioski są tym, co region ma najpiękniejsze. To wszystko znaleźć można w sierpeckim skansenie. Jesienią, gdy jest przysypany liśćmi i otulają go mgły staje się on miejscem prawdziwie magicznym. Magię tę starali się uchwycić młodzi artyści, którzy nadesłali swe dzieła na konkurs plastyczny „Jesienny pejzaż wsi” organizowany przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
W rywalizacji mogły wziąć udział dzieci i młodzież z terenu całego Mazowsza. Ich zadaniem było wykonanie rysunku, malowanki, bądź kolażu ukazujących fragment ekspozycji muzealnej prezentowanej w skansenie. Zaleźć się tu więc mogły zarówno otoczone roślinnością zagrody chłopskie, kościół z Drążdżewa i dwór szlachecki, jak również pola uprawne, warzywniki, sady, czy element parku dworskiego lub lasu grądowego. Na adres Muzeum nadesłanych zostało ponad 620 małych dzieł, spośród których komisja konkursowa wyłoniła 36 najciekawszych. Przyznano nagrody w trzech kategoriach wiekowych: 10–11 lat, 12–13 lat i 14–16 lat. Ogłoszenie wyników nastąpiło natomiast w piątek, 15 listopada w sali konferencyjnej MWM w Sierpcu.

 

źródło: http://mwmskansen.pl/8892/konkurs-plastyczny-jesienny-pejzaz-wsi-2013

 

 

 

W kategorii kolaż nagrodzeni zostali uczniowie naszej szkoły:

 

Wiek 10-11 lat:

 

II miejsce -  Liberadzka Justyna - Zespół Szkół w Starym Gralewie
III miejsce – Zieliński Kacper  - Zespół Szkół w Starym Gralewie

 

Wiek 14-16 lat:

 

I miejsce - Bąk Rafał – Zespół Szkół w Starym Gralewie

III miejsce -  Kucharski Patryk  - Zespół Szkół w Starym Gralewie


11 listopada - Święto Niepodległości

Postanowiliśmy, że w tym roku Święto Niepodległości uczcimy inaczej niż zwykle. Potraktowaliśmy 11 listopada jak urodziny naszej Ojczyzny – dosłownie. Upiekliśmy tort. Zaangażowani byli w to uczniowie wszystkich klas – każda z nich miała upiec biszkopt.
Potem wspólnie wycięliśmy z ciast kontury Polski i udekorowaliśmy je biało – czerwonymi słodkościami. Tak powstał oryginalny tort.
8 listopada, w piątek, miały miejsce główne uroczystości.
Był program słowno – muzyczny – przygotowany przez najstarszych uczniów gimnazjum, w którym pokazana była droga Polski do odzyskania wolności (mogli go obejrzeć mieszkańcy Gralewa i okolic, ponieważ wystawiony był także w parafialnym kościele).
Drugą część spotkania stanowiły scenki z historii naszego kraju. Uczniowie kilku klas – gimnazjum i szkoły podstawowej, wybrali wydarzenia z bogatej przeszłości Jubilatki i pokazali je w krótkich scenkach. Żeby wystawić każdą z nich, trzeba było zaangażowania wielu członków klasy – należało opracować scenariusz, wymyślić kostiumy, scenografię.
Najmłodsi – przedszkolaki i uczniowie klas I-III poznali, lub przypomnieli sobie legendę o założeniu państwa polskiego i narysowali piękne rysunki, które mogli wszyscy podziwiać na mini wystawie „Początki Polski oczami najmłodszych”.
Przygotowali także kotyliony, które dopełniały uroczysty charakter tego dnia.
Na zakończenie dziewczynka, która uosabiała Polskę – częstowała wszystkich urodzinowym tortem. Było pysznie!
Jak nigdy, w obchody tego wyjątkowego święta zaangażowana było cała społeczność szkolna.
Było w nim miejsce na zadumę i refleksje, oddanie hołdu tym, którzy poświęcili swoje życie, byśmy mogli żyć w wolnym kraju. Ale też czas, by się cieszyć, by przypomnieć sobie o chwilach świetności naszego kraju.
Przy okazji, niepostrzeżenie, zupełnie niechcący, w nieszablonowy sposób poszerzyliśmy wiedzę o przeszłości naszego państwa.

Był to niezapomniany dzień, na pewno na długo zostanie w naszej pamięci!

Uczniowie klasy II.


16 X 2013   Święto Chleba

„Jak powstał chleb” wg Krystyny Tarnowskiej...
Człowiek jaskiniowy nie znał zboża. Zaspokajał głód tym, co znalazł w lesie. Później, a było to około 10 tysięcy lat temu, zaczął jeść znajdowane ziarna dzikiej pszenicy. Jadł je wyłuskane z kłosów. Gdy dojrzały i uschły, były twarde. Sypał je więc na kamień i rozcierał drugim kamieniem. Taki był początek mielenia w żarnach i młynach. Kaszę i mąkę otrzymaną z ziarna mieszał z wodą, jadł surową papkę, później nauczył się ją gotować. Potem ludzie wpadli na pomysł i zaczęli gotować kawałki ciasta, a wreszcie piec placki. Grube placki były twarde po upieczeniu. Człowiek przylepiał cienką warstwę ciasta na gorącym kamieniu i piekł cienkie, chrupiące placki. Przypadek sprawił, że pozostawione w glinianym garnku ciasto napęczniało, podniosło się. Nie mając innego upiekł to ciasto i wtedy wyprodukował pierwszy chleb.
W Polsce od stuleci kult chleba i szacunek dla niego był na pierwszym miejscu, po szacunku należnym Bogu i rodzicom.
Chleb nazwano świętym chlebem, a ziemię – ziemią rodzicielką.
Chleb był gwarantem przeżycia i dlatego był szczególnie ceniony oraz szanowany w trudnych chwilach wojen, klęsk żywiołowych i nieurodzajów. Chleb jest wielkim dziełem Boga, ale i człowieka i jego mozolnej pracy.
W tym szczególnym dniu na naszym stole gościł chleb pszenny, razowy, z ziarnem słonecznika, dyni, kminkiem, makiem, ale również upieczony przez nas, tu w szkole.
To nasze ręce go wyrabiały i formowały do blaszki. Każdy z nas dał coś od siebie, żeby chleb lepiej smakował. Na stole znajdował się dżem, masło, wędlina, smalec i wiele innych smakołyków. Wszyscy z chęcią się częstowali.


16 X 2013  XIII Dzień Papieski - Jan Paweł II- Papież Dialogu
To już XIII nasz wspólny Dzień Papieski. Jest on wyjątkowy, bo rozpoczyna bezpośrednie przygotowania do kanonizacji błogosławionego Jana Pawła, którą Ojciec Święty Franciszek wraz z kardynałami wyznaczył na wiosnę 2014 r.                                              
Każdy Dzień Papieski wywołuje u nas falę dobrych, wzruszających wspomnień o Człowieku, który zawsze zadziwiał i ciągle zadziwia świat.
  
Tegoroczny Dzień Papieski przeżywany jest pod hasłem: „Jan Paweł II- Papież Dialogu”
Błogosławiony Ojciec Święty Jan Paweł II był mistrzem dialogu. Nie tylko w sensie teoretycznym. Jego pouczające słowa o tym zagadnieniu zyskiwały niezwykłą siłę oddziaływania i swoisty blask prawdziwości, poprzez prezentowaną przez papieża unikalną postawę w kontakcie z drugim człowiekiem.
Cechował ją niezwykły wręcz szacunek dla tego „innego”, z którym się spotykał, budowany na respektowaniu jego ludzkiej godności. Wynikała ona ze świadomości, ze każdy człowiek ma przecież Boży rodowód, nawet jeśli tego nie uznaję lub jeszcze nie odkrył.


18 IX 2013   "Dzień Patrona"

Jak co roku spotkaliśmy się wszyscy rano przed szkołą, aby razem udać się do kościoła parafialnego na mszę św. ku czci patrona szkoły oraz w intencji całej społeczności szkolnej.
Po mszy uczniowie wzięli udział w konferencji prasowej ze świętym Stanisławem Kostką, który odpowiadał na wszystkie pytania zadawane przez dziennikarzy. Następnie uczniowie naszej szkoły mogli sprawdzić swoje wiadomości dotyczące patrona biorąc udział w quizie.
Zwieńczeniem "Dnia Patrona" będzie udział dużej grupy uczniów i opiekunów w pielgrzymce do Rostkowa, która odbędzie się 21 września.