ROK SZKOLNY 2014/2015


Pożegnanie uczniów klas VI Szkoły Podstaowej oraz klasy III Gimnazjum


Choć wszystko ma się dopiero zacząć, nowe szkoły, nowi koledzy, nowe wyzwania - to jednak żal tego co się kończy i już nigdy nie powróci. Uczniowie  klas VI oraz III przygotowali piękny występ. Nie obyło się bez łez wzruszenia, podziękowań, życzeń i kwiatów.


Spotkania z absolwentami


Na przełomie maja i czerwca 2015 nasze gimnazjum odwiedzili nasi absolwenci. Opowiadali swoim młodszym kolegom i koleżankom o szkole, w której kontynuowali naukę, a także przedstawiali swoje umiejętności zdobyte podczas kilku lat nauki.


Dzień mamy i taty


Jak co roku, 26 maja świętujemy Dzień Matki.
Miesiąc później - 23 czerwca - obchodzimy Dzień Ojca.
My - Wasze dzieci -  połączyliśmy te święta tak,
abyśmy mogli uczcić je i świętować razem.
Dzisiejszy dzień - to Dzień Mamy i Taty,
Wspólne Święto Naszych Rodziców!

W tym szczególnym dniu,
kiedy jesteśmy razem,
my - dzieci - powiemy słowa
płynące prosto z naszych serc:
Kochamy Was Drodzy Rodzice!Dzień książki


Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą  promocji: czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej. Bo czyż nie miał racji Cycero, twierdząc, że:
„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”

Rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja


Ostatniego dnia kwietnia, w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja. Wspólnie przypomnieliśmy okoliczności jej powstania i twórców. Po raz kolejny, przekonaliśmy się, że możemy być dumnymi z naszego kraju.
Tego dnia postanowiliśmy także opowiedzieć, dlaczego lubimy Polskę. Najmłodsi wykonali fantastyczne, kolorowe prace– ich dzieła mogliśmy podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie.
Starsi natomiast, przygotowali ciekawe multimedialne prezentacje.
Klasa trzecia gimnazjum upiekła przepyszne babeczki z biało – czerwonym nadzieniem, których każdy mógł spróbować.
Odświętny strój uczniów, obecność sztandaru szkoły dopełniały uroczysty nastrój tego dnia.


Wycieczka - Sejm, Muzeum Historii Żydów Polskich


27 kwietnia odwiedziliśmy Sejm – poznaliśmy historię polskiego parlamentu, byliśmy w miejscach, które do tej pory mogliśmy oglądać tylko w telewizji – wrażenia niezapomniane!
Tego samego dnia nogi zaniosły nas do niedawno otwartego Muzeum Historii Żydów Polskich, które potwierdza, że w muzeum nie musi być nudno. Momentami czuliśmy się tak, jakbyśmy przenieśli się w czasie. W ciągu dwóch godzin trudno poznać całą historię Narodu Wybranego, ale dzięki fantastycznej przestrzeni, licznym multimedialnym pomocom, eksponatom, których można dotknąć, mieliśmy okazję uczestniczyć w naprawdę ciekawej lekcji historii.


„Savoir – vivre na co dzień”


12 marca miał miejsce finał projektu, który propagował wśród uczniów zasady dobrego wychowania. Jego ostatnim elementem był konkurs „Klasa z klasą”. W drużynowej rywalizacji gimnazjaliści wykazywali się m.in. umiejętnością nakrywania do stołu, wiązania krawata,  właściwego zachowania w restauracji, teatrze i wielu innych. Walka był zacięta i bardzo wyrównana, ostatecznie zwyciężyła klasa II. Serdecznie gratulujemy!


Dzień Kobiet

 

Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjemnych w Twym życiu zdarzeń… tego i wiele innych ciepłych słów życzyli nasi mężczyźni dnia 9 marca br. wszystkim paniom i dziewczętom z ZS w Starym Gralewie.
Na 4 godzinie lekcyjnej odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Kobiet. Główną część programu przygotowała klasa II i III gimnazjum. Chłopcy przygotowali również film z okazji Dnia Kobiet. Opowiedzieli w nim w humorystyczny sposób jak przyciągnąć kobietę do siebie, jaka powinna być idealna kobieta oraz co podoba się facetom w kobietach.

 

Wszystko to odbyło się w bardzo miłej i pozytywnej atmosferze.
Jeszcze raz wspaniałym kobietom życzymy samych dobrych chwil!


Plebiscyt na dżentelmena szkoły rozstrzygnięty!

Po głosowaniu, w którym wzięła udział żeńska część naszej szkoły, wyłoniono zwycięzcę! Został nim uczeń pierwszej klasy – Daniel Bodziak. Gratulujemy!
Jego zdjęcie otwierać będzie poczet dżentelmenów naszej szkoły!
W nagrodę otrzymał on pamiątkowy dyplom oraz upominek, którym była muszka oraz poszetka (ozdobna chusteczka do kieszonki garnituru) - nieodłączny element garderoby każdego dżentelmena.


Maraton filmowy


27 lutego, w piątek wieczorem zainaugurowaliśmy gimnazjalny maraton filmowy.
Wybraliśmy kilka interesujących nas produkcji, zabraliśmy dobry humor, smaczne przekąski, śpiwory i koce i wspólnie spędziliśmy sympatycznie czas – nikt tej nocy nie zmrużył oka.Walentynkowe karaoke


Tuż przed Walentynkami w naszym gimnazjum działała kolejny raz "poczta walentynkowa". Każdy z uczniów miał możliwość napisania listu do swojej sympatii. Aby atmosfera święta zakochanych udzieliła się wszystkim, uczniowie zorganizowali "walentynkowe karaoke". Oczywiście motywem przewodnim utworów była MIŁOŚĆ.


Spotkanie z policjantem


Dnia 13.01.2015 do naszej szkoły przybyli przedstawiciele Komisariatu Policji w Raciążu: starszy posterunkowy Angelika Ziemlewicz oraz sierżant sztabowy Witold Domarecki. Spotkanie dotyczyło przede wszystkim bezpieczeństwa podczas ferii zimowych, zagrożeń demoralizacji osób nieletnich, zagrożeń związanych z korzystaniem  z sieci Internet. Mundurowi chętnie odpowiadali także na pytania dociekliwych uczniów.


Choinka szkolna / Dzień Babci i Dziadka


Szkolna Wigilia


W ostatnim dniu nauki przed świętami Bożego Narodzenia tradycyjnie odbyła się szkolna Wigilia.
Uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum wspólnie przygotowali jasełka
pt. „Betlejemska dobranocka”.
Bohaterowie znanych bajek kolejno odwiedzali małego Jezuska, przynosząc mu różne dary. Młodzi artyści zachwycili społeczność szkolną swoimi umiejętnościami aktorskimi, wokalnymi oraz pięknymi strojami. Jasełka szczególnie spodobały się najmłodszym uczniom
i przedszkolakom.
W szkole zapanował prawdziwie świąteczny nastrój. Uroczystość zakończyło wspólne śpiewanie kolęd.


"Wokół stołu"


18 grudnia, tuż przed świętami Bożego Narodzenia odbyło się kolejne spotkanie przygotowane przez grupę projektową zajmującą się zasadami dobrego wychowania,  tym razem nosiło ono tytuł: „Wokół stołu”. Kolejne zagadnienie, o którym można by opowiadać godzinami... Uczniowie wybrali to, co ich zdaniem było najciekawsze i najbardziej podstawowe. To o czym nie wszyscy wiedzą, a co wypada znać, by dobrze zachować się na przyjęciu, w restauracji, czy przy świątecznym stole... Poza radami jak nakrywać do stołu, jak zachować się w restauracji, jak zredagować zaproszenie, mogliśmy też nauczyć się składania serwetek – krótkie warsztaty przeprowadziła uczennica z zaprzyjaźnionej grupy projektowej.


Próbny sprawdzian szóstoklasisty


26 listopada i 17 grudnia 2014 roku 31 uczniów klas szóstych przystąpiło do ogólnopolskiego próbnego  sprawdzianu szóstoklasisty. Pierwszy przygotowany był przez Wydawnictwo Nowa Era, drugi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Po raz pierwszy uczniowie pisali sprawdzian, który został przygotowany zgodnie z nową formułą obowiązującą od 2015 r. oraz najnowszymi zaleceniami CKE dotyczącymi organizowania i przeprowadzania sprawdzianu w klasie szóstej szkoły podstawowej.
Sprawdzian składał się z dwóch części – I język polski i matematyka (trwający 80 minut), II język angielski (trwający 40 minut).

Mamy nadzieję, że ta próba pozwoliła naszym szóstoklasistom bliżej zapoznać się z nową formułą sprawdzianu oraz jeszcze lepiej przygotować się do właściwego Ogólnopolskiego Sprawdzianu Szóstoklasisty, który odbędzie się już za kilka miesięcy, czyli 1 kwietnia 2015 r.Wróżby andrzejkowe


Tego dnia "magiczne damy" przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość z kart, dłoni, wróżyły również ze szklanej kuli, magicznych serc, kombinacji cyfr. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, losował magiczne bileciki, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.

Była też dobra muzyka. Po wróżbach był czas na dyskotekę. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.


Wycieczka - Polskie Radio


21 listopada grupa uczniów naszej szkoły brała udział w wycieczce do Polskiego Radia. Mogliśmy „od kuchni” poznać pracę redaktorów, realizatorów, pracowników obsługi technicznej. Zobaczyliśmy jak wygląda studio, w którym prowadzone są audycje, rozmowy, wywiady. Nawet mieliśmy szansę, przez chwilę, zaistnieć na antenie programu czwartego.

Od tego dnia słuchanie radia już nigdy nie będzie takie samo.

Niektórym tak bardzo spodobał się zawód dziennikarza, że postanowili z nim wiązać swoją zawodową przyszłość – trzymamy kciuki!


Święto Niepodległości - rozśpiewany listopad

 

7. listopada obchodziliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem postanowiliśmy uczcić ten świąteczny czas patriotyczną piosenką.
Każda klasa – poczynając od grup przedszkolaków, a na gimnazjalistach kończąc, przygotowała jeden, wcześniej wylosowany utwór, przy okazji poznając historię jego powstania.
Wszyscy mogli włączyć się do wspólnego śpiewania, ponieważ słowa piosenek wyświetlane były na slajdach.
Był to naprawdę niezapomniany czas – w obchody tego dnia zaangażowani byli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Okazało się, że w wielu drzemią olbrzymie pokłady muzycznych talentów. Świetna zabawa, ciekawa lekcja historii, chwila do wzruszeń i fajnego bycia razem. Moment, by poczuć się dumnym z tego, że jest się Polakiem.
Polecamy !
Tak nam się spodobało, że szkolny przegląd piosenki patriotycznej wpisze się na pewno w tradycję naszej szkoły.


„Jak cię widzą, tak cię piszą”


30 października miała miejsce inauguracja projektu „Savoir – vivre na co dzień”. Grupa gimnazjalistów postanowiła przybliżyć zasady dobrego zachowania uczniom naszej szkoły.
Pierwsze spotkanie zatytułowane było: „Jak cię widzą, tak cię piszą”. Warsztaty te miały przypomnieć wszystkim kiedy i jak należy się ubierać, na co zwracać uwagę przygotowując się do wyjścia, bo choć „nie szata zdobi człowieka”, to jednak przyzwoity i schludny wygląd ma znaczenie.
W trakcie można było obserwować pokaz mody szkolnej, a także poznać niełatwą sztukę wiązania krawata.


Dzień Papieski / Święto Chleba

          12 października obchodziliśmy XIV Dzień Papieski, którego hasło brzmiało: "Jan Paweł II - Świętymi bądźcie". Z tej okazji w naszej szkole 16 października odbyła się akademia poświęcona  osobie Jana Pawła II – papieża, Wielkiego Polaka, który ukazał nam swoim powołaniem świętość życia. W akademii wzięli udział uczniowie z klasy VI i uczennica kl. I gimnazjum, która zaśpiewała pieśń Totus Tuus. ...Świętość to miłość, wolność i prawda. Świętość to pełnia szczęścia. Świętość to zjednoczenie z Chrystusem, który jest "Drogą, Prawdą i Życiem"... Tymi słowami rozpoczęliśmy akademię upamiętniającą postać Jana Pawła II. Uczniowie naszej szkoły w ten sposób oddali cześć Ojcu Świętemu.
        Patrząc na przykład Jego życia, chcieliśmy uświadomić, że każdy człowiek jest powołany do wspólnoty życia z Bogiem, że powołanie do świętości każdego bez wyjątku człowieka, nie jest tylko zwykłą możliwością, ale obowiązkiem, wypływającym z istoty naszego człowieczeństwa, stworzonego na obraz i Boże podobieństwo.
 Na zakończenie akademii uczniowie wspólnie  zaśpiewali Ojcu Świętemu piosenkę pt. „Kochamy Cię Janie Pawle II … za Twoje słowa, za serce duże, za twe modlitwy, za świętość Twą…”

 

         Chwilę później przystąpiliśmy do obchodów Święta Chleba. Przygotowania zaczęły się już kilka dni wcześniej. Zapach świeżo pieczonego chleba rozchodził się po całej szkole więc z niecierpliwością czekaliśmy na możliwość degustacji własnych wypieków.


Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
wszystkim nauczycielom oraz pracownikom

Zespołu Szkół w Starym Gralewie

życzymy wiele satysfakcji
z wykonywanej pracy,

a także wielu sukcesów
zawodowych i samych
wzorowych uczniów.

 

Uczniowie ZS w Starym Gralewie

 

Dzień rozpoczął się bardzo miło. Spotkaliśmy się wszyscy na uroczystym apelu. Były życzenia, rozmyślania, podziękowania. W Dniu Edukacji Narodowej w szczególny sposób wyróżnieni zostali nauczyciele i pracownicy, którzy otrzymali nagrody za swoją pracę.

 

W drugiej części spotkania odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej oraz "otrzęsiny" klasy pierwszej gimnazjum.Ewakuacja szkoły - ćwiczenia

17 września w naszej szkole odbyły się ćwiczenia z ewakuacji uczniów i pracowników szkoły. Ćwiczenia ewakuacyjne wynikają z przepisów prawa o ochronie przeciwpożarowej. Ich celem było praktyczne sprawdzenie znajomości zasad ewakuacji z budynku przez uczniów i pracowników szkoły w przypadku zaistnienia zagrożenia wywołanego pożarem lub innymi sytuacjami awaryjnymi. Cała akcja przeprowadzona była bardzo sprawnie przez uczniów klasy trzeciej gimnazjum.


Sprzątanie Świata

„Turysto! Szanuj Środowisko!”. Pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja Sprzątania świata – Polska. Tym razem zachęcano do refleksji nad wpływem na środowisko w czasie wypoczynku, na urlopie, w czasie pobytu na łonie przyrody. W jaki sposób oddziałujemy na przyrodę podczas wędrówki górskim szlakiem, podczas spaceru po lesie czy rejsu żaglówką po jeziorze? Co każdy z nas może zrobić, żeby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko? Jak możemy ograniczyć tworzenie odpadów? Dlaczego warto prowadzić ich selektywną zbiórkę?

 

My również przyłączyliśmy do akcji. Jak co roku wyruszyliśmy, aby uporządkować tereny przyszkolne.


Dzień Patrona


Poniżej przedstawiamy fotoreportaż  z obchodów Dnia Patrona. Jak co roku dzień ten rozpoczęła uroczysta Msza Święta, a później spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, aby wziąć udział w akademii.


Rozpoczęcie roku szkolnego


W dniu 1 września 2014 odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2014/2015. Dla niektórych to pierwszy rok nauki w szkole podstawowej czy gimnazjum. Szczególnie gorąco zostali powitani uczniowie klas pierwszych (w tym sześciolatki), którzy dopiero rozpoczynają swoją szkolną przygodę.

Oczywiście wszytkim Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom życzymy w nowym roku szkolnym samych sukcesów i dni pełnych uśmiechu...