ROK SZKOLNY 2015/2016


"Jak nie czytam, jak czytam"

 

W dniu 10 czerwca cała nasza szkoła przystąpiła do akcji masowego publicznego czytania. 

W piątek, o godzinie 10.00,  spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, by wspólnie poczytać i posłuchać fragmentów różnych, ulubionych przez nas książek. Każdy mógł przynieść swoją ukochaną lekturę. Tym samym, chcieliśmy pokazać, że lubimy czytać.

Akcję poprowadziła razem z uczniami p. Bożena Sulkowska i p. Zenobia Sikorska.


Dzień Dziecka na wesoło

 

Zabawy, konkursy, "Wojna płci", turniej piłki nożnej... 


„Niepełnosprawni wśród nas”

 

Spotkaniem z reprezentantem Polski w ampfutbolu (rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez drużyny, w których biorą udział zawodnicy po jednostronnej amputacji kończyny) zakończyliśmy projekt poświęcony osobom niepełnosprawnym. 

Właściwie niepełnosprawność była pretekstem do tego, byśmy poznali lepiej samych siebie. Zastanowili się nad naszym podejściem do życia, czy jesteśmy otwarci na drugiego człowieka. Czy umiemy i chcemy pomagać.

Wśród wielu działań projektowych uczniowie gimnazjum mieli okazję wypełnić ankietę, w której mogli wyrazić swoją opinię na temat niepełnosprawności i relacji z takimi osobami. 

Analizując wyniki naszych badań można wnioskować, że jesteśmy pozytywnie nastawieni do osób niepełnosprawnych, nie uważamy ich za kogoś mniej wartościowego. To dobrze.

Najlepszym tego dowodem może być spotkanie z naszym gościem, p. Rafałem Bieńkowskim. Z podziwem patrzyliśmy, jak wspaniale gra w piłkę, młodsi podekscytowani wyczekiwali na autografy.

Przykład Pana Rafała  powinien motywować nas do działania. Realizujmy nasze marzenia, nie poddawajmy się przeciwnościom losu i cieszmy się każdym dniem, który daje nam nowe szanse.


Podróże kształcą... i są fantastyczną przygodą 

 

W maju, uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w dwóch wycieczkach. Najpierw gimnazjaliści zawitali do Kazimierza Dolnego i Lublina. Poznali najciekawsze miejsca związane z tymi miastami,  mieli także okazję poznać pracę prawdziwego kowala – odwiedzili najprawdziwszą kuźnię, gdzie mogli obserwować ( i nie tylko ) co daje się wyczarować z kawałka żelaza. 

Młodsi, podziwiali piękno polskich gór, wędrowali, smakowali oscypków, jeździli wyciągiem narciarskim, a w drodze powrotnej – do której nikt się nie kwapił, odwiedzili Rabkoland, czyli Najlepszy Park Rozrywki dla Dzieci.

 Każdy z uczestników wycieczek bez wahania odpowiadał, że czas spędzony był niezapomniany. Wspólnie odkrywaliśmy piękno naszego kraju, niedowiary, że jest tyle cudownych miejsc. Poza walorami edukacyjnymi, tak po prostu, mogliśmy odpocząć, mieliśmy okazję pobyć ze sobą, nigdzie się nie spiesząc, poznaliśmy się lepiej, niektórzy bardziej się polubili. Wielu zdało pierwszy, poważny egzamin z samodzielności. 

Może w przyszłym roku uda nam się odwiedzić równie ciekawe miejsca?

J. Liberadzka, K.Kuklińska, Sz. Borkowski, M. Małecka


Wcieczka do Warszawy

 

Podczas pobytu w stolicy odwiedziliśmy Wilanów, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach oraz zwiedziliśmy Stadion Narodowy.


Pierwszy Dzień Wiosny

 

Wybory Miss i Mistera Wiosny to tylko jedna z atrakcji, którą w tym dniu przygotował dla nas Samorząd Uczniowski. W przygotowaniach uczestniczyły całe klasy. Należało nie tylko wystąpić w stroju wiosennym, ale również opowiedzieć o prezentowanym ubiorze.


"Książki moich marzeń"

 

To projekt, dzięki któremu biblioteki naszych szkół wzbogaciły się o wiele nowych, zaproponowanych przez uczniów interesujących książek. Zapraszamy do lektury.

Jednym z działań związanych z propagowaniem czytelnictwa był pomysł, na wystawienie sztuki.  Uczniowie klasy V dla swoich najmłodszych kolegów przygotowali „Czerwonego Kapturka”. Sami wybrali scenariusz przedstawienia, wymyślili i wykonali kostiumy, przygotowali scenografię oraz plakaty promujące ich sztukę. Pokonali tremę i wszystko udało się znakomicie! Przedszkolaki były zachwycone – a piątoklasiści bawili się doskonale. Przy okazji ujawniły się nowe talenty aktorskie, reżyserskie i plastyczne. Okazało się, że spotkanie z książką może być ciekawą przygodą.


Dzień Kobiet

 

Za nami Dzień Kobiet - wszystkim Paniom składamy jeszcze raz serdeczne życzenia. Niech uśmiech gości zawsze na waszej twarzy, szczęście nigdy nie opuszcza, a każdy dzień przynosi tylko miłe niespodzianki. 


Choinka szkolna

 

Zabawa choinkowa na zakończenie I semestru jest w naszej szkole jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń. W tym roku zorganizowano ją 30 stycznia. Mimo, że była to sobota i początek ferii, uczniowie stawili się niemal w komplecie. Zorganizowaliśmy karaoke, a o porywającą do tańca muzykę i zabawy zadbał DJ. 


Dzień Babci i Dziadka

 

To za sprawą naszych najmłodszych w tym dniu do naszej szkoły zawitały babcie i dziadkowie. Były wiersze, piosenki, wspólna zabawa, dużo radości i uśmiechów.


Jasełka

 

22 grudnia w naszej szkole dało się odczuć magię nadchodzących świąt. W klasach zorganizowano wigilie, a następnie uczniowie i nauczycieli zostali zaproszeni na Jasełka. Rozstrzygnięto również konkurs na opowiadanie wigilijne oraz wręczono upominki uczestnikom.

Z tego miejsca życzymy Wam zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych napełni Wasze serca spokojem i radością.

 

 


W gimnazjum wystartowaliśmy z projektem "Niepełnosprawni wśród nas".

 

-Chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę przede wszystkim na problem niepełnosprawności. Ludzi, których każdy z nas spotkał albo spotka na swojej drodze.

-Ale także sprowokować Was do myślenia o tych, którzy borykają się w życiu z różnymi problemami. 

-Chcemy pokazać, że pewne ograniczenia, które wynikają z ludzkiej ułomności nie są powodem do tego, żeby rezygnować z marzeń i planów – można je realizować, choć czasami jest trudniej niż ludziom zdrowym. 

-Naszym celem jest także, żebyśmy uświadomili sobie, że to, że jesteśmy zdrowi jest powodem do szczęścia, żebyśmy umieli doceniać, to co mamy i nie tracili szans, które stawia przed nami los.

-Mamy nadzieję, że na koniec naszego projektu, Wszyscy będziemy jeszcze bardziej wrażliwi na problemy innych, staniemy się bardziej tolerancyjni, nie będziemy tak pochopnie oceniać drugiego człowieka, tylko dlatego, że jest od nas mniej sprawny, inaczej wygląda.


Zajęcia warsztatowe na temat uzależnień

 

Warsztaty przeprowadzone dla uczniów gimnazjum przez panią Martę Kloszewską z Centrum Działań Profilaktycznych miały na celu uświadomienie młodym ludziom, że sięganie po używki nie jest przejawem dorosłości, lecz początkiem niekończących się problemów we wszystkich ważnych dla nich sferach życia.

Uczestnicy dowiedzieli się, na czym polega i jak powstaje uzależnienie. Poznali też negatywne skutki oddziaływania substancji psychoaktywnych na ludzki organizm oraz psychikę. Prowadzący pomógł uczniom w przyjęciu krytycznej postawy wobec używek, a także uświadomił im korzyści płynące z abstynencji. Uczniowie nauczyli się również zachowań asertywnych – tak, by w odpowiednim momencie umieli przeciwstawić się presji otoczenia i powiedzieć NIE, gdy ktoś proponuje im szkodliwe substancje.


Konkurs Piosenki Religijnej

 

W sobotę, 28 listopada po raz kolejny w naszej szkole rozbrzmiewały dźwięki piosenek religijnych. W XV. już Konkursie Piosenki Religijnej wzięło udział prawie 600 uczestników. Poziom rywalizacji był wyrównany, choć jak podkreślali nasi rozmówcy, nie walka o miejsce na podium była najważniejsza. Szczegółowe wyniki konkursu znajdują na naszej stronie internetowej w zakładce "Konkurs Piosenki Religijnej"

Naszych reporterów ciekawiło, jak goście postrzegają całą imprezę. Wśród wielu odpowiedzi, najczęściej pojawiały się stwierdzenia, że mamy fajną, dużą szkołę, w której można się zgubić. Fantastyczna organizacja i życzliwa atmosfera to kolejne rzeczy, na które zwracali uwagę. Podkreślali także, że z przyjemnością wrócą do nas za rok. 


"Jarmark pomysłów" w gimnazjum

 

W związku z ukazanym się w szkolnej gazetce wywiadem z przewodniczącym SU i jego przedstawionymi planami działań na bieżący rok szkolny oraz zgłaszanymi drogą nieoficjalną innymi pomysłami, postanowiono zorganizować w szkole "Jarmark pomysłów", podczas którego każdy z uczniów mógłby zgłosić swój pomysł. Staraliśmy się znaleźć odpowiedź na pytanie: Czy mamy możliwość realizowania własnych pomysłów? Wszystko to w ramach projektu "Szkołą Demokracji".

 

Wykorzystaną metodą diagnozy było forum wyrazu.

 

Na korytarzu szkolnym umieściliśmy tablice, na których każdy z uczniów miał możliwość doczepienia własnego pomysłu na działania. Dotyczyły one głównie organizacji ciekawych dni tematycznych w szkole, akcji charytatywnych, imprez oraz konkursów szkolnych. Jarmark pomysłów trwał 3 dni. Na każdej przerwie uczniowie mieli możliwość zgłaszania swoich pomysłów. 


11 listopada - Święto Niepodległości

 

Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy patriotyczną piosenką.

Każda klasa – poczynając od grup przedszkolaków, a na gimnazjalistach kończąc, przygotowała jeden, wcześniej wylosowany utwór, przy okazji poznając historię jego powstania.
Wszyscy mogli włączyć się do wspólnego śpiewania, ponieważ słowa piosenek wyświetlane były na slajdach.


Światowe Dni Młodzieży - Kraków na nas czeka

 

Ruszyła nowa edycja projektów gimnazjalnych realizowanych przez uczniów klasy drugiej. 

Grupy projektowe rozpoczęły swoje prace: gazetki, spotkania, konkursy – zapowiada się ciekawie.

20 października odbyło się pierwsze spotkanie grupy projektowej pt. „Światowe Dni Młodzieży – Kraków na nas czeka”. W spotkaniu wzięli udział absolwenci naszego gimnazjum, którzy są wolontariuszami. Opowiedzieli, czym są Światowe Dni Młodzieży, kto jest ich inicjatorem, jak można zostać wolontariuszem. Zapoznali nas także z planem zajęć w naszej diecezji.

Grupa projektowa ogłosiła konkurs na plakat promujący Światowe Dni Młodzieży. 


Dzień Papieski / Święto Chleba


Świetny debiut


14 października uczniowie pierwszej klasy gimnazjum stali się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności. Przeszli chrzest bojowy! Tutaj słów kilka chcielibyśmy poświęcić klasie drugiej, która przygotowywała scenariusz tego wyjątkowego wydarzenia. Trzeba przyznać, że spisała się znakomicie. Wszystkie konkurencje przygotowane dla „kociaków” miały klasę i były na najwyższym poziomie. Zapewniły dobrą zabawę, sprawdzały wiedzę o naszej szkole, dawały szansę wykazania się współpracą w zespole, pokazania się z jak najlepszej strony. 

Uczniowie pani Grażynki Wiśniewskiej odkryli przed szerszą publicznością swoje talenty- okazało się, że są fantastycznymi organizatorami, błyskotliwymi konferansjerami i rewelacyjnie prezentują się w szkolnych strojach galowych!


Liczna grupa pierwszoklasistów – trzydziestoosobowa ekipa pełna ciekawych osobowości to nie lada wyzwanie dla każdego nauczyciela. Sprawiają sympatyczne wrażenie, a pod wodzą fantastycznego wychowawcy na pewno staną się zgranym zespołem. Życzymy im powodzenia!



Dzień Nauczyciela


W środę, 14 października, obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej, popularnie zwane Dniem Nauczyciela.  

Jak co roku w naszej szkole tego dnia odbyła się uroczysta akademia, uczniowie składali nauczycielom serdeczne życzenia, wszyscy nawzajem obdarowywali się życzliwymi uśmiechami.

Jeszcze raz dziękujemy naszym kochanym belfrom za cierpliwość, troskę i wyrozumiałość. 


Ewakuacja szkoły - ćwiczenia


Celem ćwiczeń było zapewnienie sprawnego przygotowania i przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji uczniów i nauczycieli szkoły w sytuacji wystąpienia zagrożenia.

Budynek udało się opuścić już w kilka munut po ogłoszeniu alarmu. Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie i bez problemów.


"Samorządy mają głos"


"Samorządy mają głos" to ogólnopolski projekt organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej mający na celu wspieranie rozwoju samorządności uczniowskiej w polskich szkołach poprzez organizację demokratycznych wyborów oraz wypracowanie mechanizmów współdecydowania uczniów o sprawach szkoły.


Dnia 1 października 2015 roku w Publicznym Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Starym Gralewie zostały przeprowadzone wybory do władz SU.

Wybory odbyły się w uprzednio przygotowanym do tego lokalu wyborczym. Uczniowie mogli głosować na swojego kandydata podczas przerw. Frekwencja w wyborach wyniosła 55%. Ogłoszenie wyników wyborów nastąpiło tego samego dnia.

Przewodniczącym SU został Emil Supiński. Członkami SU zostali Daniel Bodziak i Kinga Rusinek. Gratulujemy!


Sprzątanie Świata


„Wyprawa - poprawa” - pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja Sprzątania świata – Polska.

Jak co roku w ciągu niespełna kilkunastu minut w terenie zebraliśmy dosyć sporą ilość odpadów zalegających głównie w rowach i na polach. 



Dzień Patrona


18 września jest dla naszej szkoły dniem "wielkiego świętowania", w którym obchodzimy uroczystość Patrona św. Stanisława KOstki. Ten wspaniały święty jest symbolem wytrwałości w dążeniu do obranego celu i odwagi w głoszeniu swoich poglądów. Jego życie pokazało, iż warto mieć marzenia i konsekwentnie je realizować wbrew piętrzącym się przeciwnościom, po to by czuć się spełnionym i szczęśliwym człowiekiem.


Nasz Patron zobowiązuje nas do pracy i uczciwości. Staramy się rzetelnie uczyć, osiągać sukcesy na miarę swoich możliwości i postępować tak, by nie zawieźć zaufania rodziców i nauczycieli. W ramach obchodów święta w naszej szkole został zorganizowany międzyklasowy konkurs o puchar przechodni Patrona Szkoły św. Stanisława Kostki. Uczestnicy konkursu mieli okazję wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami z różnych dziedzin.